Eseménynaptár
Testünket behálózó fascia rendkívül rugalmas és elasztikus eleme a kötőszövetnek. Átöleli, becsomagolja a szerveket, formát képez, védelmet biztosít, tartást ad, idegek, erek, nyirokutak számára pályákat biztosít, vagyis jól adaptálódó hálózatot hoz létre testünkben. Fascia hálózat biztosítja, hogy a kívánt fizikai teljesítményt meg tudjuk valósítani.
A fascia, a Fascia Release Terápia jelentése sok ember számára teljesen ismeretlen. Amennyiben a fasciát helyesen tréningezzük, egyben védjük izomzatunkat a sérülések kialakulásától. A kötőszövet védelme, sérüléseinek prevenciója szerencsére az egészséges életmód, a fitness és a rehabilitáció területén egyre hangsúlyosabb szerepet kap.
Legyen szó izomsérülésről, csonttörésről, szalag szakadásról, zúzódásról, rándulásról, vagy egyszerűen "csak" alig észrevehető végtaghossz különbségről stb. a testet ezek az elváltozások természetes egyensúlyi helyzetéből elmozdítják, ezzel pedig a fascia hálózatot is megterhelik. Ott bekövetkező spazmusok, vagy az immobilizáció miatt létrejött struktúra átalakulás rendkívül megváltoztatja, vagyis megvastagítja a fasciát. Annak fájdalomérző képessége nő, merevebbé válik, elaszticitásából sokat veszít, ez pedig hatással van a fascia által körül pólyázott harántcsíkolt izomra, a bőr alatti kötőszövetre is. Abban spazmus ezáltal pedig fájdalom keletkezik.
Kötőszövet alapvető építő kövei a kollagén és a víz. Strukturális fehérje, a kollagén szakítószilárdságáról ismert és védelmet biztosít. Ugyanakkor memóriával is rendelkezik. A proprioceptorok a test fasciális struktúráiban találhatók. Izomorsók és Golgi-ínreceptorok, Pacini- és Golgi testecskék a szalagokban, ízületi tokban biztosítják a poszturális tónust és a szükséges alkalmazkodást a külső erők hatására bekövetkező testtartás változásnál.
Izmok ebben fontos szerepet játszanak. Szabad idegvégződések, mint pl. fájdalom receptorok nagy számban találhatók a fasciáknál. Sok szerző megemlíti, hogy a fasciáknak emlékező képessége van. Meghatározott mozgásminták, trauma, sérülés fasciális szinten raktározódik. Kötőszövetnek lenyűgöző alkalmazkodó képessége van, vagyis mindig alkalmazkodik az új körülményekhez. Így a kollagén változhat, igény szerinti hosszúság, ellenálló képesség és csúszósságtól függően. Továbbképzésen elsajátítható tréningprogram dinamikus jellegéből adódóan kiválóan optimalizálja a kötőszöveti struktúrák eltéréseit, a mobilitást visszaadja, a tónust változtatja, elaszticitást növeli, ezáltal pedig az érzékenységet, fájdalmat csökkenti.
Valóban elérjük a fasciákat szükségünk van egy eszközre (henger, labda, illetve a terapeuta keze), mely biztosítja számunkra a mélyre hatoló nyomást. Eszköz segítségével, vagy a terapeuta keze által is jól tapintható letapadásokat rendkívül hatékonyan fel tudjuk oldani, ezáltal pedig az izom normális funkciója, rugalmassága, illetve egyéb kötőszöveti elemek fiziológiás működése hamar helyére kerül. Előny, hogy a kezelésnél alkalmazott nyomás erősségét a páciens önállóan tudja szabályozni, ezáltal elkerülhető a fájdalmat fokozó spazmusok kialakulása. Ma már az élsportban, a hobbi sport területén és a rehabilitációban egyaránt elengedhetetlen szempont a független fasciahálózat kezelése, amely a legújabb kutatások szerint sok fájdalom igazi kiváltó oka